Ważne porady dotyczące wyboru oleju silnikowego

Z wszystkimi dostępnymi obecnie na rynku różnymi olejami do silników samochodowych, łatwo jest poczuć się przytłoczonym podczas podejmowania decyzji. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz, jest dokonanie niewłaściwego wyboru.

Jak wiadomo, wybranie niewłaściwego oleju może spowodować poważne uszkodzenie silnika samochodu. Ale nie martw się, bo mamy dla Ciebie ważne porady dotyczące wyboru oleju silnikowego, które sprawdzą się niezależnie od tego, jaki jest Twój samochód lub sytuacja na drodze.

Weź pod uwagę swój sposób jazdy

Możesz być sportowcem lub mieć ciężką nogę. A może robisz holowanie swoim samochodem lub po prostu używasz go do okazjonalnych krótkich wypadów. Każda z tych sytuacji jest dobrym powodem do wyboru mieszanki syntetycznej lub oleju syntetycznego.

Jeśli będzie się to mieściło w Twoim budżecie, możesz pójść o krok dalej i poszukać oleju silnikowego do samochodów, którego substancje dodatkowe, zwiększą wydajność silnika, bez względu na to, jak jeździsz.

Na przykład, niektóre oleje są produkowane z myślą o zastosowaniu w zaawansowanych technicznie silnikach, silnikach o dużym przebiegu lub silnikach diesela.

Uwzględnij lokalizację

Warunki atmosferyczne w których jeździsz mają znaczenie przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego.

Czy jeździsz w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach? Czy prowadzisz samochód po nieutwardzonych drogach? Czy jest to teren górzysty czy też całkowicie płaski?

Warunki, które mogą trochę obciążyć Twój pojazd, mogą powodować szybsze zużycie oleju. Oznacza to, że być może będziesz musiał wybrać mieszankę syntetyczną lub olej syntetyczny. Ale jeśli wolisz stosować zwykły olej, najlepszym rozwiązaniem jest jego regularna wymiana.

Weź pod uwagę typ Twojego samochodu

Jeśli masz nowy samochód, zauważysz, że producenci ułatwiają Ci wybór odpowiedniego oleju. Często zawierają takie szczegóły w podręczniku lub bezpośrednio na wlewie oleju.

Możesz zaufać inżynierom, którzy poprzez szczegółowe badania, upewnili się, że dany olej jest odpowiedni dla silnika Twojego pojazdu i być pewnym, że stosowanie go jest bezpieczne. To samo dotyczy samochodów ciężarowych oraz nowych silników wysokoprężnych.

Jeśli Twój samochód jest nieco starszy, istnieje większy wybór typów oleju, które mogą dobrze działać w Twoim samochodzie. Ci, którzy mają bardzo stary samochód, który zbliża się do końca swoich dni, mogą zdecydować się na najtańszy olej i dzięki temu zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Niezależnie od rodzaju samochodu, należy sprawdzić instrukcję obsługi oraz wymagania dotyczące oleju i przestrzegać tych wskazówek.

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego może mieć duży wpływ na wrażenia z jazdy, więc warto podjąć właściwą decyzję.

Przeczytaj więcej o gumowych wykładzin bagażnika.

Artykuły z tej samej kategorii: